جرثقیل سقفی مونوریل | خرید جرثقیل مونوریل

جرثقیل مونوریل

سیستم جرثقیل مونوریل یک مسیر ثابت و هوایی است که در آن واگن های برقی برای حمل بار از یک مکان به مکان دیگر در یک کارگاه یا سالن حرکت می کنند.

این جرثقیل سقفی راه حلی ایده آل برای جابجایی خطی مواد هستند; چون سرعت گردش کار تولید را بهبود می بخشند و یک محیط کار ایمن و مطمئن ایجاد می کنند.

دو نوع از این جرثقیل ها شامل جرثقیل مونوریل سقفی و جرثقیل مونوریل ایستاده جایگزینی ایده آل و مقرون به صرفه برای جرثقیل تک پل و جرثقیل دروازه ای در کارگاه ها است.

به طور کلی سیستم مونوریل مجهز به بالابر مونوریل، بالابر برقی یا بالابر دستی، بالابر زنجیری یا بالابر سیم طناب می شوند.

همچنین بر روی ستون های H شکل یا تیر عمودی، مستقیم یا منحنی قابل اجرا و پیکربندی است و بیشتر برای جابجایی مواد در بخش تولید، خطوط مونتاژ و صنایع مختلف کاربردی می باشند.

جرثقیل های مونوریل سقفی

این نوع جرثقیل راه حلی برای جابجایی مواد برای کارگاه هایی با فضای محدود ارائه می دهد تا از فضای موجود و ساختار ساختمان، بهینه استفاده شود.

در صورت نیاز برای بلند کردن بارهای سنگین یا طراحی پیچیده تر، ستون هایی اضافه می شود.

ظرفیت بالابر جرثقیل 250 تا 15000 کیلوگرم
ارتفاع قابل استفاده 3 تا 120 متر
انواع حالت نصبسقفی یا کفی
انواع بالابرهای مونوریلبالابر برقی یا دستی
بالابر زنجیری یا بالابر سیمی
نوع ریلتیر I شکل
یا تیر H شکل

جرثقیل های مونوریل ایستاده (زمینی)

سیستم مونوریل نصب شده روی زمین که به عنوان جرثقیل مونوریل ایستاده نیز شناخته می شود، راه حلی مناسب برای سالن هایی است دهانه بزرگ و حجم کاری سنگینی دارند و سقف مناسبی برای نصب ریل ها ندارند. در این صورت ستون هایی روی زمین ایستاده نصب شده و ریل و لوازم یدکی جرثقیل بر روی این ستون ها نصب می شوند.

پارامترهای اصلی سیستم مونوریل ایستاده (زمینی):

ظرفیت بارگیری این نوع جرثقیل 1 تن تا 20 تن می باشد.
طول ریل مطابق سفارش تولید، نصب و راه اندازی می شود.

مزایا

جرثقیل های سقفی مونوریل KBK شرکت DEMAG

جرثقیل های سقفی مونوریل KBK از Demag Cranes دارای ظرفیت بار بیشتر از 3 تن هستند.

این جرثقیل سقفی به عنوان سیستم های فشار/کشش دستی یا به عنوان سیستم های نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک تولید و راه اندازی می شوند.

علاوه بر این، سیستمهای مونوریل بسیار انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند برای برآوردن نیازهای سازمانی هر تأسیساتی سازگار شوند.

استفاده از سیستم مونوریل در کارگاه ها و سالن های صنعتی مزایای زیادی دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

افزایش سودآوری و کارایی کسب و کار بدلیل ایجاد خط تولید خطی
عملکرد ایمن و قابل اعتماد
قیمت خرید جرثقیل سقفی مونوریل مقرون به صرفه است
کاهش هزینه های نیروی کار بدلیل ایجاد خط تولید
کنترل بار بدون دردسر

جرثقیل های مونوریل برای هر صنعتی

این جرثقیل ها بخوبی از فضای هوایی تاسیسات استفاده می کند و بارها را از یک فرآیند به فرآیند دیگر منتقل می کند.

جرثقیل های مونوریل را می توان در تاسیسات تولید برای صنایع زیر استفاده کرد:

هواپیما
صنایع خودرویی
مواد شیمیایی
ساخت و ساز
صنایع خوراکی
ماشین آلات و تجهیزات
تولید فلزات
خمیر و کاغذ
لاستیک و پلاستیک
کشتی ها و قایق ها
مدیریت پسماند
چوب و محصولات چوبی

طراحی سیستم جرثقیلی مادولار (ماژولار) بوسیله جرثقیل مونوریل

جرثقیل سقفی مونوریل می تواند بخشی از خط سیستم جرثقیل مدولار KBK باشند.

سیستم ماژولار یعنی سیستم جابجایی مواد و کالایی راه اندازی نموده ایم که سیستم مونوریل فقط بخشی از این سیستم است.

بطور کلی مادورلار یعنی ساخت سیستمی که از ترکیب سیستم های دیگر بدست آمده است.

این سیستم ها بسیار انعطاف پذیر هستند و می توان آنها را برای ایجاد کاربردهای مختلف ترکیب کرد.

جرثقیل های KBK شرکت DEMAG جزو سیستم های ماژولار و ترکیبی هست که بسیار کارآمد و تغییرپذیرند.

اگر به سیستم مونوریل برای تاسیسات یا خط تولید خود نیاز دارید، با تیم کارشناسان ما در نیروزا تماس بگیرید. ما با شما بهترین همکاری را خواهیم داشت تا بهترین سیستم جرثقیل را انتخاب نمایید..

4 نظر درباره “جرثقیل مونوریل”

 1. سلام و با تشکر از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید. سوالی داشتم از خدمتتون. آیا ریلهای جرثقیل مونوریل میشه روی زمین هم نصب کرد؟ممنون

  1. با سلام و ممنون از توجهتون. بله در جرثقیل‌های مونوریل، ریل‌ها هم بر سقف سوله و کارگاه نصب می‌شوند و هم بر کف کارگاه هم پیکربندی می‌شوند. این مسئله به شرایط کارگاهتان بستگی دارد و همچنین نوع صنعت و کار عملیات‌تان ربط دارد. البته اندازه و محیط هم عامل دیگری است. گاهی اوقات ارتفاع سقف از کف زمین زیاد است بهترین شرایط پیکربندی و چیدن ریل‌ها روی زمین است. بطور کلی قبل از ساخت جرثقیل مونوریل، کارشناس از محل بازدید کرده و شرایط محیطی شما را می‌سنجد و سپس اقدام به طراحی و ساخت مونوریل مورد نظر شما می‌نماید.

 2. چجوری جرثقیل مونوریل میشه در سوله که سقف وی شکل دارند استفاده کرد؟ سیستم برق رسانی جرثقیل مونوریل بیشتر از چه نوعی هستند؟ منظورتون از واگن های جرثقیل همون چرخ و ترولی میشه دیگه؟ ممنون ازتون.

  1. در مواردی که کارگاه و سوله سقف مناسبی برای نصب ریل‌های جرثقیل ریل دار نداشته باشد. (مثلا سقف v شکل باشد یا اینکه از استحکام بالایی برای تحمل بار و اجسام نداشته باشد) در چنین شرایطی برای نصب جرثقیل ریل از ستون‌های اختصاصی استفاده می‌کنند. یعنی ستون‌هایی در زمین محل کار شما کاشته شده و تیرچه ها روی این ستون‌ها نصب و پیکربندی می شوند. سپس ریل جرثقیل مونوریل، روی این تیرچه‌ها قرار گرفته و مسیرهایی تعیین می‌گردد. مشخص است که در این صورت هزینه نصب و طراحی جرثقیل شما بالاتر می رود.
   در حالت دیگر می‌توان از کف کارگاه و سوله برای نصب ریل‌های جرثقیل استفاده کرد. این مورد هم نقاط ضعف و قوت خود را دارد. شاید از لحاظ امنیت و نگهداری، به اقدامات بیشتری نیاز باشد. با این وجود دیگر نیازی به ستون‌های مجزا نیازی نخواهد بود و هزینه ساخت جرثقیل ریل دار شما پایین خواهد آمد.
   در جرثقیل‌های ریلی مانده به شرایط کارگاه شما و سقفی یا کفی بودن ریل‌ها میتوان از سیستم شین برق رسان جرثقیل سقفی یا سی ریل جرثقیل سقفی استفاده کرد.
   چرخ، ترولی، واگن جرثقیل جزو قطعاتی است که بالابر جرثقیل روی آن آویزان میشوند و به همراه آنها حرکت‌های طولی و عرضی دارند. در انتخاب چرخ ها باید دقت بالایی داشت. چون بیشتر وزن بالابر و همچینین وزن بار و اجسام روی چرخ‌ها می افتد و به مرور زمان باعث ترک خوردگی یا استهلاک چرخ‌ها می شوند. پیشنهاد میکنیم بصورت روزانه و هفتگی چرخ‌های انتهایی بالابر جرثقیل چک و بازرسی شود و در صورت نیاز نسبت به تعمیر و یا تغییر آنها اقدام گردد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *